Pierwsze niemiecko-polskie sympozjum ginekologów w Strausbergu

Dnia 09.01.2019 w Centrum Konferencyjnym „Am Fischerkietz” w Strausbergu, pod kierownictwem ordynatora Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Märkisch-Oderland w Strausbergu, prof. dra n. med. Janusza Bartnickiego, odbyło się Niemiecko-Polskie Sympozjum Ginekologów. W tradycyjnym, cyklicznym spotkaniu lekarzy i lekarek specjalistów chorób kobiecych z powiatu Märkisch-Oderland po raz pierwszy wzięli udział ginekolodzy z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Szpitale w Strausbergu i w Gorzowie kooperują ze sobą od dwóch lat. W ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Programu Kooperacyjnego „INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020“ obie placówki realizują transgraniczny projekt pod tytułem „Polsko-Niemieckie Forum Ginekologiczne“. Partnerzy wykorzystują wspierany ze środków Unii Europejskiej projekt w celu zainicjowania i rozwijania wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy szpitalami oraz kształcenia lekarzy i personelu medycznego.

Podczas zorganizowanego w formie sympozjum spotkania wygłoszono dwa referaty. W pierwszym dr n. med. Holger Lebek z centrum medycznego Sana Klinikum Lichtenberg w Berlinie przedstawił nowe doświadczenia z zakresu nowoczesnej diagnostyki ultrasonograficznej w ginekologii. W drugim ordynator Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Märkisch-Oderland w Strausbergu, prof. dr n. med. Janusz Bartnicki, przedstawił założenia i cele projektu „Polsko-Niemieckie Forum Ginekologiczne” oraz spektra operacyjne oddziałów ginekologicznych obu kooperujących w ramach projektu szpitali. Następnie odbyła się dyskusja i wspólna kolacja uczestników. W tłumaczonym symultanicznie sympozjum wzięło udział 27 uczestników z Niemiec i Polski. Również pracownicy obu zespołów projektowych mieli możliwość porozmawiania na temat postępów i najbliższych celów projektu.

Link do informacji prasowej na portalu Strausberg Live