Polsko-Niemieckie Forum Ginekologiczne oficjalnie zainaugurowane

Gwarancja bezpieczeństwa pacjentek na obszarze polsko-niemieckiego pogranicza oraz opieka medyczna na porównywalnym poziomie (niezależnie od szpitala, do którego trafią) to główne cele zainaugurowanego dziś w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Polsko-Niemieckiego Forum Ginekologicznego. Dziś też odbyły się pierwsze szkolenia. Technice wykonywania zabiegów z zakresu uroginekologii wykonywanych przez prof. Tomasza Rechbergera kierownika Kliniki Ginekologii Operacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przyglądali się nie tylko medycy z gorzowskiego szpitala, ale także z lecznic m.in. w Sulęcinie i Międzychodzie.

- To dla nas bardzo ważne wydarzenie. Dziś rozpoczynamy współpracę ze szpitalem w Strausbergu. Wszyscy mamy nadzieję, że na tej współpracy zyska nie tylko kadra medyczna, ale przede wszystkim pacjentki. Pomogą nam w tym szkolenia i sprzęt, który niebawem pojawi się w obu placówkach – mówił dziś podczas oficjalnego otwarcia forum Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

W ciągu najbliższych miesięcy do szpitali w Gorzowie i Strausbergu trafią m.in., videokolposkopy, morcelatory, stoły operacyjne i aparaty USG, laparoskopy, histeroskopy. Uda się też wyremontować sale operacyjne, z których korzystają ginekolodzy.

- Ten sprzęt z pewnością pomoże nam poszerzyć wykonywany dotychczas zakres diagnostyki. Ale trzeba pamiętać, że to nie sprzęt, a lekarze leczą pacjentów. Od ich wiedzy i otwartości na nowinki medyczne wiele zależy. Dziś mamy okazję podpatrywać przy pracy prof. Tomasza Rechbergera, prekursora w polskiej uroginekologii, a także pod jego kierunkiem wykonywać określone zabiegi. Z pewnością wkrótce będziemy te techniki realizować na naszym oddziale – mówił lek. Krzysztof Kaczmarek – kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz Diagnostyki i Leczenia Niepłodności w gorzowskim szpitalu.

Wykonywanym dziś operacjom z zaciekawieniem przyglądali się także przedstawiciele szpitala Märkisch-Oderland w Strausbergu.

- Z tego projektu skorzystają też pacjentki po drugiej stronie Odry. Chodzi o to, aby uczyć się wspólnie od siebie. Nam też zależy na podpatrywaniu pracy naszych polskich kolegów. Technika nam w tym bardzo pomaga. Nie trzeba pokonywać dziesiątków kilometrów, wystarczy dobre łącze internetowe i kamery, które dają możliwość uczestniczenia w operacjach w dowolnym miejscu na świecie bez konieczności rzeczywistego przemieszczania się – mówił prof. Janusz Bartnicki, ordynator Oddziału Ginekologicznego szpitala w Strausbergu.

Pierwsze operacje przeprowadzone w ramach projektu w gorzowskim szpitalu przeprowadził prof. Tomasz Rechberger z Kliniki Ginekologii Operacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W sumie wykonał 10 zabiegów.

- Dziś jestem tu gościnnie. Od wielu lat zajmuję się uroginekologią. W Polsce wciąż robi to niewielu lekarzy, a osób potrzebujących pomocy przybywa. Kobiet które zgłaszają problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu czy zaburzeniami statyki narządu rodnego jest coraz więcej, bo społeczeństwo się starzeją, a i kobiety nie boją się mówić o swoich dolegliwościach. Dzięki tego typu zabiegom możemy znacznie poprawić komfort ich życia – wyjaśniał prof. Tomasz Rechberger.

Polsko-Niemieckie Forum Ginekologiczne to projekt realizowany przez gorzowski szpital wspólnie z jego niemieckim partnerem Krankenhaus Märkisch-Oderland w Strausbergu dzięki finansowemu wsparciu Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020. W ramach projektu lekarzy, pielęgniarki i kadrę zarządzającą obiema lecznicami czekają wyjazdy studyjne, szkolenia i udział w konferencjach szkoleniowych. Wartość projektu to 1,2 mln euro. Ponad połowa tej kwoty (640 830 euro) trafi do gorzowskiej lecznicy.

 

Media

Źródło: http://tvgorzow.pl/2018/02/12/ginekolodzy-z-polski-i-niemiec-lacza-sily/